Biografie

Sendlerowa. W ukryciu, Anna Bikont

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

Moim zdaniem to najciekawsza biografia 2017 r. Warto poświęcić jej czas, nawet jeśli książki biograficzne nie zarywają waszych półek. „Sendlerowa. W ukryciu” po prostu nie zawodzi.

Ta książka wiele wątków z życia bohaterki prostuje, a postać Ireny Sendlerowej odczarowuje. Anna Bikont stara się odkryć wszystkie karty z życia Sendlerowej. Znajduje przekłamania i szuka nieścisłości w życiorysie bohaterki. Jednocześnie nie ma to nic wspólnego z polowaniem na fałsz. Postawą typu „a teraz ja wam wszystkim pokażę i udowodnię”. Ja owe poszukiwanie odbieram jako chęć zrozumienia i odszukania prawdy o Sendlerowej. Ta biografia to również próba rekonstrukcji życia Żydów w okupowanej Warszawie. Z bardzo silnym akcentem położonym na przeżycie po aryjskiej stronie.

Historia życia Ireny Sendlerowej oraz grupy ludzi z nią współpracujących udowadnia, że Żydzi uciekający z getta przechodzili z jednego piekła do drugiego. Znalezienie się po „właściwej” stronie muru oznaczało dla nich los zwierzyny na polowaniu. Sendlerowa i jej grupa najwięcej energii, pracy wkładali w pomoc żydowskim dzieciom po polskiej stronie. Jak dowiadujemy się z książki uciec z getta było łatwiej niż przeżyć poza nim. O bohaterstwie Sendlerowej i sile łańcucha, który zbudowała świadczą wypowiedzi uratowanych ludzi. Ich świadectwa, wkomponowane w tekst, uzupełniają obraz codzienności Żydów w stolicy i poza nią. Tym samym zwracają uwagę na heroizm ludzi, którzy decydowali się pomagać.

Dla mnie „Sendlerowa. W ukryciu” to książka o wrażliwości, bohaterstwie i sile współpracy. To doskonała biografia, która odczarowuje postać „Matki dzieci Holokaustu”, nie odbierając jej zasług. Uważam, że siłą tej książki (oprócz materiału faktograficznego) jest przypomnienie o ponadczasowej, ponad religijnej i uniwersalnej wartości – humanitaryźmie.

Jeśli interesują was biografie i okres II WŚ to polecam „Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską”, Dariusz Zaborek, Wydawnictwo Czarne.

Zaskoczycie się bo to nieopisanie optymistyczna książka o obozie koncentracyjnym.