Powieści

Gwiazda północy, D.B. John

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

Historia trojga bohaterów, których losy splotą się aby przechytrzyć północnokoreański reżim. Zdobyć wolność i odzyskać godność.

Z południowokoreańskiej plaży zostaje porwana 18-letnia dziewczyna koreańsko-amerykańskiego pochodzenia. Przez wiele lat myślano, że utonęła. Nikt nie przypuszczał, że mogła zostać uprowadzona przez północnokoreańskich żołnierzy. Jedyną osobą, która nie uwierzyła w śmierć Soo-min była jej siostra bliźniaczka. Jenna przeczuwała, że siostra żyje. Kwestią czasu było jej odnalezienie. Wykorzystując szczęśliwy zbieg okoliczności rozpoczyna współpracę z CIA, która umożliwi jej przeniknięcie do reżimu Kim Dzong Ila.

W tym samym czasie w Korei Północnej młody, ambitny pułkownik Cho, dostaje szansę udowodnienie swojego zaangażowania w budowę komunistycznego imperium. Ma polecieć do USA z misją dyplomatyczną i wyłudzić od znienawidzonych jankesów pieniądze. Odnosi spektakularny sukces, ale po powrocie do kraju dziwna, niepokojąca myśl nie pozwala mu cieszyć się chwałą.

Trzecią równoległą historią jest wątek pani Moon. Kobieta spędza życie w przymusowym obozie pracy dla osób z wyrokami. Pewnego dnia los się do niej uśmiecha, znajduje w lesie coś co pozwala jej zarobić trochę pieniędzy. Szybko okazuje się, że pani Moon ma smykałkę do interesów i odwagę. Ma coś jeszcze cenniejszego, umiejętność zjednywania sobie ludzi. To zalążek kilkuwątkowej fabuły, która stopniowo obnaża realia kraju Kim Dzon Ila i jego zwyrodniałych współpracowników.

„Gwiazda północy” obok „Żmijowiska” wchodzi do mojego wakacyjnego zestawu thriller’ów, które warto przeczytać. Wartka akcja, skontrastowane postacie i Korea Północna to najmocniejsze punkty książki. Autor spotkał się uciekinierami z Korei Północnej, a wysłuchane historie znalazły swoje miejsce w książce.  Dlatego też czytając „Gwiazdę Północy” ma się do czynienia nie tylko z dobrze skrojoną sensacyjną, ale też z ciekawą poznawczo literaturą. Zdarzają się momenty, że ręce uginają się pod ciężarem bezwzględnej brutalności reżimu, którą D.B. John opisuje. Najgorsze jest to, że każdy z opisów może być prawdą.

Pragnienie wolności dla siebie i bliskich, walka z reżimem to główne motywy bohaterów książki. Każdy z nich będzie musiał pokonać inne lęki aby wyzwolić się spod panowania Umiłowanego Przywódcy. Sięgnijcie po „Gwiazdę Północy” jeśli chcecie poznać hermetyczny świat strachu, głodu i żądzy władzy. Świata, w którym dobro jest towarem luksusowym.