Reportaże

The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki, Kate Moore

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

Historia „lśniących dziewczyn” rozgrzewała amerykańską opinię publiczna lat 20. Ta książka oddaje głos dziewczynom, które jako pierwsze wypowiedziały wojnę korporacji.

„Pośliń, zanurz, pomaluj”- a po wyschnięciu tarcza zegarka świeci w ciemności. Praca w U.S. Radium Corporation, była spełnieniem marzeń wielu młodych kobiet. Dobrze płatna, w koleżeńskiej atmosferze, a do tego pożyteczna. Malowane przez dziewczyny przedmioty, były wykorzystywane głównie w przemyśle zbrojeniowym. Po skończonej pracy kobiety wracały do domów i  świeciły od pyłu radowej farby. Ciało, włosy i ubrania pokryte były radioaktywnym radem. Dziewczyny połykały truciznę śliniąc pędzelki, którymi malowały drobne elementy. Zarząd U.S. Radium Corporation wiedział o szkodliwym działaniu radu ale konsekwentnie, przez lata podtrzymywał teorię, że nie ma zagrożenie, w końcu rad był stosowany w medycynie.

Wkrótce pracownice zaczęły chorować. Zaczęło się od ogólnego osłabienia, wypadania zębów, kolejne przepadki zachorowań były coraz drastyczniejsze. Deformacja twarzy, rąk, pękające kości były zapowiedzią choroby popromiennej. Firma nie chciała wziąć odpowiedzialności za śmierć i choroby swoich pracownic. Kobiety zdecydowały się wytoczyć U.S. Radium Corporation proces. Sądową batalię utrudniało przekonanie, że rad ma lecznicze działanie. Sprawa ciągnęła się latami. Dla chorych pracownic nie było już ratunku ale wygrana w sądzie mogła ocalić osoby, które nadal pracowały metodą „pośliń, zanurz, pomaluj”.

Za sprawą „promiennych kobiet” pierwszy raz w historii U.S.A zainteresowano się uregulowaniem zasad bezpieczeństwa w pracy. Dzięki nim ludzie związani z projektem Manhattan uniknęli wielu zagrożeń związanych z promieniowaniem.
Sprawa „radowych dziewczyn” była jednym z największych amerykańskich skandali, ludzie śledzili losy umierających pracownic. Atmosferę podgrzewało U.S. Radium Corporation, któremu zależało na odwróceniu uwagi od radu. Zarząd firmy kazał rozpowszechnić plotkę, że przyczyną chorób jest syfilis.

„The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki” to ten rodzaj opowieści, który nie zamęcza suchymi faktami. Kate Moore odtworzyła nie tyle historię skandalu, co opowiedziała o ludziach którzy nieświadomie zostali częścią tej tragicznej historii. W epilogu napisała, że zależało jej na przywróceniu pamięci „lśniącym dziewczynom”. W mojej świadomości ta historia zostanie na długo.