Lifestyle


zaBOOKuj święta

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

Jak uniknąć książkowych prezentów niewypałów? Przecież święta miną, a książki zostaną. Iść w nowości, czy uderzać w literackie pewniaki? Przed Wami subiektywny, one and only, świąteczny przewodnik po księgarni.

Ucho Igielne, Wiesław Myśliwski

Chrobot, Tomasz Michniewicz

Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari

 


Zulejka otwiera oczy, Guzel Jachina

Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, Agata Romaniuk

Służące od wszystkiego, Joanna Kuciel-Frydryszak
Oprócz historii konkretnych dziewczyn pracujących jako służące, dostajemy opowieść o tym jak zmienia się ich zawód. Zaczęło się od wąskich specjalizacji, a skończyło na robieniu wszystkiego. To książka o stosunkach społecznych, niesprawiedliwości, potrzebie prestiżu i przewrotności losu. Przyjemnie się czyta.

Stramer, Mikołaj Łoziński

Psy pożrą ciało Jezebel, Jarosław Kamiński
Po „Tylko Loli” mam do Jarosława Kamińskiego zaufanie. Dlatego Psy pożrą ciało Jezebel u

stawiam na półce w kolejce do przeczytania. Wierzę, że warto. Opis wydawcy: „Sylwia Aran pracuje za granicą. Nieobecna w ostatnich miesiącach życia córki ma ogromne poczucie winy po samobójstwie piętnastoletniej Mili. W półlegalnym portalu internetowym prowadzi profil, gdzie umieszcza filmy opowiadające o swojej traumie. Jej zapiski z niekończącej się żałoby przyciągają sporą publiczność. Wśród obserwujących niegdyś profil Mili jest tajemnicza YZBL2. Sylwia pozwala jej prowadzić się na drugą stronę ekranu smartfona, do piekła świata wirtualnego. Dla najbliższych to objaw szaleństwa, dla matki ofiary – jedyna szansa, żeby zrozumieć, dlaczego jej córka odebrała sobie życie.”

Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz, Filip Springer
Prawo Jante – nieformalne zasady regulujące życie większości Skandynawów. Stereotypowy kodeks, ale mocno zakorzeniony w północnej mentalności. Springer bada o co chodzi z tą skandynawską „neutralnością”. Ta książka to połączenie reportażu z fikcją. Jest ciekawie.

Nazywam się Stephan Florida, Gabe Habash

Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelly, Charlotte Gordon
Biografia, którą czyta się jak powieść z przygodami. Mary Wollstonecraft prekursorka feminizmu, niepokorny duch swoich czasów. Szalona, odważna i ekscentryczna. Była matką autorki Frankensteina Mary Shelly. Którą znamy dzisiaj jako prekursorkę powieści SF.

Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie, Jesmyn Gordon
Nagradzana i komentowana powieść. Spisana z bólu, niemocy i strachu. Przeszywająca i ekstremalnie smutna. Opowiedziana za sprawą nastoletniego chłopaka, który buduje swój świat z tego co zna, ale i z tego czego właśnie doświadcza.

Głód, Martin Capparos

Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności, Maria Reimann
168 stron totalnie najlepszego tekstu o niepełnosprawności. Bank wiedzy jak ułatwić życie ludziom, od których większość odwraca wzrok.

Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć, Agata Sikora
Książka dla lewaka humanisty. „Dlaczego czasem łapiemy się na tym, że konfrontując się ze sporami wokół poprawności politycznej, przemocy symbolicznej czy #metoo, przyznajemy rację obu stronom albo w ogóle nie wiemy, co myśleć? Na jakich mitach opiera się nasza wyobraźnia, jakie paradoksy kłębią się pod powierzchnią naszej codzienności?”


Nieznane życie lodowców, Bjorn Vassens

Uduszeni. Toksyczna prawda o powietrzu, którym oddychamy, Beth Gardiner
Odnoszę wrażenie, że to książka napisana z troski o przyszłość. Zbiera dane ekonomiczne, gospodarcze i społeczne żeby odnieść je do codziennego życia. Życia, które toczy się w toksycznych oparach. Cały świat dusi się powietrzem, a autorka próbuje znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Patyki, badyle, Urszula Zajączkowska
Książka dzieląca krytyków. Dla jednych „poetycko o roślinach”.  Dla drugich „prostacko i o niczym”. 23 eseje o roślinach, napisane delikatym językiem. Wnikliwa, bo to książka popularnonaukowa. Miejscami uroczo naiwna.