Powieści

Psy pożrą ciało Jezabel, Jarosław Kamiński

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

18 stycznia 2018 r. opublikowałam wpis o „Tylko Loli” Jarosława Kamińskiego i to był początek bloga. Równo 2 lata później znowu piszę o książce Kamińskiego. Przypadek? Nie sądzę. Podoba mi się jak Kamiński szuka tematów i je testuje. To ambitny i dobry pisarza. Celnie i wrażliwie interpretuje tematy, które wybiera. Dlatego „Psy pożrą ciało Jezebel” musiało znaleźć się na blogu.

Ta książka wymaga uważności. Od pierwszej do ostatniej strony będziesz podróżować między dwoma światami. Przekraczać płynną granicę między tym co tu i teraz, a wirtualną rzeczywistością, w poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego córka Sylwi Aran popełniła samobójstwo.

Sylwia ciężko i wytrwale pracowała na sukces. Kiedy dostała propozycję pracy za granicą, w firmie przyznającej granty na badania naukowe, nie miała nad czym się zastanawiać. Kariera należała się jej tak samo jak mężowi. Sylwia wyjechała do Porto. Mąż i córka Mila zostali w Warszawie. Nic nie zapowiadało tragedii. Obydwoje nie mieli pojęcia co dzieje się w wirtualnym życiu Mili.

Sylwia rozpada się na naszych oczach. Tak bardzo chce poznać świat córki i zrozumieć co się stało, że przepada w czeluściach internetu. Traci panowanie nad sobą i wirtualnym śledztwem, które zainicjowała. Sieć ją wciąga. Zabrała córkę, a teraz próbuje odebrać jej kontrolę nad sobą.
Kobieta balansuje na granicy obłędu wywołanego żałobą. Łudzi się, że ukojenie przyniesie jej poznanie prawdy o tym, co wydarzyło się na Karaluchu – serwisie, z którego korzystała Mila. Stając się częścią internetowej społeczności, zapada się w otchłań samotności i wyobrażeń o tym co mogło się w nim wydarzyć

Momentami gubiłam się w narracji. Wątki ze świata realnego mieszały mi się z internetowymi. Może autor wyciągał mi grunt spod nóg, żebym jak Sylwia nie wiedział o co chodzi i kto mną manipuluje? Dużo w „Psy pożrą ciało Jezeleb” ukrytych znaczeń i historii, np. JZBL2 czyli tajemnicza postać, która obserwuje Sylwię w internecie. Jej nik to odniesienie do biblijnej królowej Jezabel, która została zamordowana, a psy zjadły jej ciało. Jezabel symbolizuje rozpadający się świat. Dla literackich detektywów autor zostawił jeszcze kilka innych zagadek.

„Psy pożrą ciało Jezeleb” to książka wielu odczytań. Oprócz głównego związanego z miksem światów. Szalenie rozbudowana jest warstwa emocji i sieciowych uwikłań. Strefa związana z diagnozą społeczną daje do myślenia. Zakończenie książki odpowie na wasze pytania, których będzie mieli mnóstwo. Doczytajcie do końca.