Reportaże

Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii, Małgorzata Sidz

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (Oceń jako pierwszy)
Loading...

Fińskie serce jest ciężkie, tak pisze Małgorzata Sidz i ja jej wierzę. Czas poznać Finlandię. Dowiedzieć się czy Skandynawowie to jedna rodzina. Co ich łączy? Dlaczego w Finlandii tak dużo ludzi mówi po szwedzku? „Kocie chrzciny” to książka o egzotycznym nieznanym kraju.

Finlandia jest jak lato i zima. To co o niej powszechnie wiadomo to lato – najlepszy na świecie system edukacji, najszczęśliwszy naród, dobrostan i spokój. W zimowej Finlandii mieszkają samotnicy, alkoholicy ludzi drażnią wewnętrzne podziały.
„Kocie chrzciny” czyli rok spędzony w kraju, w którym przyroda wciąż narzuca rytm życia. To 24 niezwiązane ze sobą historie rozpalające ciekawość. Opowieści, które nie dokumentują zastanej rzeczywistość, one w niej uczestniczą i przeżywają.

Małgorzata Sidz pisze z zaangażowaniem. Stara się być wyważona, pokazać Finlandię z różnych miejsc i perspektyw. Ale zdarzają się fragmenty, w których emocje biorą górę i to są te najlepsze momenty „Kocich chrzcin”. Te gdzie ujawnia się narodowa melancholia, sportowy hart ducha związany z niezaspokojoną potrzebą obcowania z naturą. Otwartość na przeżycia duchowe, zarówno te religijne jak i kulturalne.

W fińskiej krwi płynie trochę słowiańskiego romantyzmu. Stąd ich zamyślenie, tęsknota za porywami duszy i wielkimi dokonaniami. Co stoi w sprzeczności z niechęcią do wyróżniania się. Wbrew pozorom Finowie nie są aż tak jednolitym i zamkniętym narodem. Jeszcze w XIX w. Szwedzi byli lokalną elitą, do dzisiaj niektórzy Finowie używają szwedzkiego jako pierwszego języka. Dla mieszkańców Europy Wschodniej, w której język jest częścią narodowej tożsamości może być to zaskakujące. Sidz dużo uwagi poświęca mniejszościom – szwedzkojęzycznym Finom, Rosjanom, Azjatom, Samom i LGBT. Tolerancja i dystans są wdrukowane w fińskie DNA. To kraj, w którym „bardziej szokują niedotrzymane obietnice wyborcze niż orientacja seksualna polityków”.

W „Kocich chrzcinach” oprócz chłodu i ciemności znajdziesz dużo ciepła, bo Finlandia Małgorzaty Sidz jest miejscem przyjaznym człowiekowi. Krajem Muminków, które pomagają zrozumieć świat. Miejscem dla ludzi lubiących muzykę, potrzebujących przestrzeni. Krainą, w której prawo Jante ściera się ze słowiańskim temperamentem. Ludzie żyją zgodnie, ale dręczy ich samotność. Piękna w swojej złożoności jest Finlandia i wciąż nieodkryta.